Egyszerű makramé karkötő
Házilag-Gyorsan-Egyszerűen
Nagyon megtetszett nekem ez a karkötő-csomózás, így hát kipróbáltam. Íme, ez lett az eredménye! Szükség van kevés gyakorlásra, de egy kis türelemmel bárki aki kedvet érez hozzá, megpóbálhatja! Fényképek segítségével és a leírással könnyen el lehet készíteni.Hozzávalók:
- Első és talán a legfontosabb: Szövet fűzőzsinór (ez a hivatalos neve. Lehet kapni nagyon sok féle színben, de szerintem a fonal, vagy spárga is megfelelő)
- Gyöngyök! Mindegy, hogy ásvány, vagy klasszikus, ezüst, vagy lógó dísz, gyakorlatilag bármi megfelelő, amit rá tudunk fűzni a szálra. A lényeg, hogy nekünk tetsszen! (A felső képen látható karkötőhöz én roppantott hegyikristályt és csaroitot használtam.)
- Szükségünk lesz még egy felületre, ahol lerögzíthetjük a karkötőt. Az egyik variáció, hogy az asztalra celluxal rögzítjük mind a két végét, a másik pedig az, hogy készítünk egy erre alkalmas eszközt. Én úgy oldottam meg, hogy egy vékony deszkalap mindkét végébe fúrtam 2 hosszú csavart amikre rá tudjuk majd kötni a karkötőt.
Az első lépések
- 3 szálból áll a karkötő. A középsőt olyan hosszúra hagyjuk, hogy rá tudjuk rögzíteni a csavarokra mind a két végét. (Vagy celluxozni) Az összes gyöngyöt felfűzzük sorrendben a középső szálra, mielőtt megkötnénk! A fűzőszinórból levágunk körülbelül másfél méternyit, és a középső szálra rákötjük, 2 centi méter ráhagyással. (sima csomó)
- A bal szálat fölülről átrakjuk a jobb oldalra. (Mint egy fél háromszög, úgy néz ki)
- Aztán a jobb szálat átbújtatjuk a bal szál alatt átlósan, aztán a középső szál alatt is és végül fölül (!) a bal szál fölött kivezetjük. Ha meghúzzuk mind a két szálat egyszerre, a mintának kell látszódnia.
- Ha nem akarjuk, hogy csavart minta legyen, (nagyon szép, engem a DNS spirálra emlékeztet. Itt vagy csak a jobb szállal, vagy csak a bal szállal kezdünk. Ennél jobban kell figyelni, hogy egyenletesebb legyen a minta, mert a hiba könnyen meglátszik.) akkor váltogassuk a lépéseket: Tehát a bal szálat fölülről átrakjuk a jobb oldalra, aztán a jobb szálat átbújtatjuk a bal szál alatt átlósan, utána a középső szál alatt is és végül fölül (!) a bal szál fölött kivezetjük és meghúzzuk. Utána ennek a "tükörképe": A jobb szálat fölülről átrakjuk a bal oldalra (mint a háromszög másik fele) aztán a bal szálat átbújtatjuk a jobb szál alatt átlósan, utána a középső szál alatt és végül fölül (!) a jobb szál fölött kivezetjük és meghúzzuk.
- Gyöngy belefűzésénél mindent csinálunk a megszokott lépéseint szerint, csak odahúzzuk a gyöngyöt és már amögött folytatjuk a fonást.
Ha végeztünk
Ha megfelelő hosszúságúnak ítéljük meg a karkötőt, akkor jöhet az elkötés! Ez sem bonyolult, kötünk egy csomót a fonás után rögtön és nagyon szorosra meghúzzuk. Alulról is köthetünk csomót, a biztonság kedvéért (Én mindig kötök). A 2 szélső szálat elégetjük, (műanyag alapú zsinór!) hogy ne tudjon a csomó kibomlani. A középső szállal rákötjük a kézre és már kész is!
Profibbaknak csúszócsómós megkötés
Az bizonyos, hogy ügyesebbeknek javaslom ezt a fajta "megkötést", de sokkal tartósabb, mint ha simán csak rákötjük a kézre.
- A 2 ellentétes szálat egymás mellé tesszük és ugyanúgy, mikor a karkötőt készítettük, rákötjük az immár "2 középső" szálunkra egy darabot a zsinórra (körülbelül 15 centiméternyit) és elkezdjük a fonást. Ezt nem kell nagyon szorosra csinálni, hogy tudjuk húzni benne a szálakat. A karkötő elkötésénél már leírtam mit kell tenni, ha elégnek érezzük a mennyiséget (vagy elfogy a zsinór), tehát elkötjük és leégetjük a végét. A 2 megmaradt szál végére csomózhatunk apró gyöngyöt (gyöngyöket), fontos hogy ezt is biztosan megkössük!
Képek forrása: Mind saját!